RSS na
Příspěvky
Komentáře

Olympiáda mládeže

Na blížící se Olympiádě dětí a mládeže má SKOB Ostrava svoji zástupkyni

Již za pár dnů vypukne v Libereckém kraji Olympiáda dětí a mládeže (ODM; https://odm.olympic.cz ). Organizátoři avizují 19 sportů (včetně orientačního běhu), 65 disciplín a celkově 3395 účastníků. Mezi sportovci je rovněž Tereza Štětínská, členka Sportovního klubu orientačního běhu Ostrava.

Určitě každý sportovec musel projít nelehkou cestou, aby dosáhl tak úžasné životní mety, kterou ODM bezesporu je. Tereza absolvovala závody již v době, kdy sama nechodila, takže se svými rodiči, často v krosně či šikovně usazená na jejich ramenou. První samostatný závod běžela ve svých 9. letech ve Štramberku, jednalo se o trať s fáborky v kategorii D10N. Již dávno předtím však bylo zřejmé, že orientační běh Terezu nesmírně upoutal a začala se tak rýsovat její „orienťácká kariéra“. Aktuálně běhá v kategoriích D12C a D14B.

Tereza má na svém kontě mnoho úspěchů v tomto krásném sportu. Nelze samozřejmě všechny vyjmenovat, lze zmínit z poslední doby například stažený souborúžasné 3. místo ve sprintu v kategorii D12C (kde běželo cca 90 závodnic) na závodu vyzývacího poháru žactva 2019 (pro laiky vysvětlíme, že se jedná o republikové závody krajských výběrů pro kategorie D12 / H12 a D14 / H 14). Na předloňských mezinárodních závodech na Slovensku, TATRY ORIENTEERING – Grand Prix Slovakia 2017, pak zvítězila v kategorii W-10 (= D10). A vloni zvítězila na 3denních mezinárodních závodech v Maďarsku.

Na Olympiádu dětí a mládeže se kvalifikovaly z celého Moravskoslezského kraje jen dvě závodnice v kategorii Terezy. Dosáhnout toho chtělo vynikající výsledky po delší dobu, absolvovat mimo jiného 6 nominačních závodů a běžecký test na dráze na 1500 metrů. Řeč je o soustavné přípravě, vytrvalosti, cílevědomosti a chuti uvedené zvládnout. Terka toto vše měla a má a na olympiádu se nesmírně těší.

Je nutné zde zmínit, že Tereza je obklopena neméně šikovnými orienťáckými vrstevníky – Eliškou, Jančou, Kristýnkou, Edou a Tondou. Snad jsem na nikoho nezapomněla… Všichni jsou kamarádi a ve sportu v tom zdravém duchu i soupeři, což je nesmírně posunuje dál a výš. Je prima vidět, jak se všechny děti vzájemně podporují a fandí si, jsou prostě skvělý tým…

To, co naši mladí orienťáci umí, je díky skvělým trenérům. U Terezy patří poděkování zejména Martinovi a Majce Kovaříkovým a samozřejmě jejímu tatínkovi Pavlu Štětínskému. Ale jsou i další trenéři, kteří se dětem na trénincích věnují – Martina Hulenková, René a Tomáš Vavříkovi, Josef Juřeník… Ale co je podstatné, na závodech předávají adoslescentům své znalosti a zkušenosti všichni členové našeho klubu, kteří orienťáku rozumí. Nikdy od nich neuslyšíte, že nemají čas nebo chuť dětem cokoliv vysvětlit, poradit… Děkujeme!

Gratulujeme Tereze k nominaci a samozřejmě reprezentaci Moravskoslezského kraje, potažmo našeho klubu. Víme, že konkurence bude obrovská, ale všichni závodníci budou mít stejné podmínky. Tereze přejeme, ať pokračuje ve svém dávném snu, kdy první krok dostat se na olympiádu zvládla, takže ať se umístí co nejlépe.

Mezi informacemi o dětské olympiádě jsme ve veřejně dostupném Organizačním manuálu nalezli například: ODM je projektem Českého olympijského výboru, který se na republikové úrovni koná ve spolupráci krajů ČR a ČOV každý rok již od roku 2003, přičemž se střídá letní a zimní edice. Cílem je rozvíjet a chránit olympijské hnutí, šířit principy olympismu a přispívat k výchově v jeho duchu. ČOV ve své činnosti považuje za podstatné, aby se sportující (a nejen sportující) s olympijskými ideály identifikovali a měli k nim pozitivní vztah. Ideální formou je přitom aktivní forma prožívání těchto hodnot a jejich následné přijetí za vlastní životní postoj.

Republiková ODM má ambici vytvářet pro mladé sportovce prostředí a jedinečnou atmosféru podobné „velké“ olympiádě. Představuje pro mladé sportovce vrcholnou sportovní akci.

Program ODM obsahuje především sportovní soutěže podle pravidel jednotlivých sportovních svazů, ale i umělecké soutěže ve vymezených kategoriích. Součástí programu mohou být i soutěže pro zdravotně postižené. Tisíce mladých sportovců absolvují nástup krajských výprav na slavnostním zahájení, účastní se olympijského slibu, jsou svědky obřadu zapalování ohně a vztyčování vlajky a dostávají medaile při emotivních medailových ceremoniálech. K ODM neodmyslitelně patří také fandění dalším členům své výpravy a možnost účasti na doprovodném programu.

Projekt ODM se úspěšně prosadil již v mnoha místech ČR a získal pevné místo ve sportovním prostředí, o čemž svědčí více než dvacet tisíc dětských sportovců a úspěšní olympionici jako např. Michal Březina (krasobruslení), Ester Ledecká (snowboarding), Jan Kudlička (skok o tyči), Michaela Hrubá (skok do výšky) nebo Barbora Závodová (plavání), kteří hrami ODM prošli. Přítomnost na hrách, soutěžní atmosféra, kulturní prostředí her i přátelské kontakty každoročně pro účastníky a diváky znamenají mimořádný sportovní i emocionální prožitek.

Komentáře jsou uzavřeny.